Považie 7. časť

25. 12. 2016

Slovensko je bohaté na fascinujúce a nenapodobiteľné prírodné a historické zátišia. Na miesta, ktoré treba aspoň raz uzrieť na vlastné oči, miesta, ktorých sa musíte dotknúť, aby ste tak vďaka priamemu kontaktu pocítili ich ohromnú, pulzujúcu energiu. Tá sa v nich skrýva už po stáročia. Jednou z takých lokalít, ktorá dýcha bohatou históriou a krásnou prírodou, je aj región horného, či niekedy označovaný aj ako severného Považia...

hrad-vrsatec-1-original
Spomínaný región zahŕňa niekoľko okresov - Považskú Bystricu, Bytču, Žilinu a severnú časť Púchova. Ako jazva sa ním vinie Váh, obkolesená pohoriami Javorníkov, Strážovských a Súľovských vrchov, Malej Fatry, Žilinskej pahorkatiny či Kysuckej vrchoviny.
hrad-vrsatec-2-original
Naposledy sme navštívili Trenčín. Tentoraz - hoci sme stále na strednom Považí, vyrážame z Bratislavy, aby sme zastavili neďaleko neho - severne od Ilavy, nad obcou Vršatské Podhradie - pod Vršatskými bralami.
hrad-vrsatec-4-original
Práve tu si môžeme vybrať z dvoch možností: buď absolvujeme dvoj- až trojhodinovú pohodovú prechádzku náučným chodníkom, alebo navštívime ruiny gotického hradu Vršatec, postaveného v polovici 13. storočia na brale Bielych Karpát, ktorý chátra od začiatku 18. storočia, keď v ňom vybuchli zásoby pušného prachu. Prípadne ich absolvujeme obe, za čo nám bude odmenou neskutočný výhľad na dolinu Váhu či Súľovské a Strážovské vrchy.
hrad-vrsatec-5-original
hrad-vrsatec-6-original
hrad-vrsatec-9-original
hrad-vrsatec-11-original

Kraj hradov a skál

Nielen o strednom, ale najmä o hornom Považí sa dá pokojne povedať, že je to kraj hradov a skál. A tomu všetkému dominujú všadeprítomné husté lesy. Miestami máte pocit, že niet nad údolím Váhu kopca, či inej vyvýšeniny, na ktorej by kedysi dávno nepostavili nejaký ten hrad...
vrsatec-2-original
Nie bezdôvodne - táto jedinečná 130-kilometrová reťaz hradov, Čachtickým počnúc a Strečnom končiac strážila hranicu Uhorska, pričom až na pár výnimiek bolo vždy vidieť z jedného hradu na druhý.
hrad-lednica-3-original
Po polhodine cesty autom sa spod hradu Vršatec presunieme do neďalekej obce Lednica. Nad ňou sa na okraji ostrej vápencovej skaly Kobulinka, vďaka čomu pripomína orlie hniezdo, čnie hrad rovnakého mena - Lednica.
hrad-lednica-4-original
K nemu sa môžeme dostať buď od kostola, alebo od neďalekého Katarínkinho prameňa, ku ktorému kedysi chodieval aj Ján Amos Komenský. Samotné ruiny hradu, ktorý kedysi slúžil na ochranu severozápadnej hranice Uhorska, a preto patril medzi kráľovské hrady, prechádzajú v súčasnosti intenzívnou reštauráciou a rekonštrukciou, pričom zaujme najmä svojím vstupom na nádvorie cez skalný tunel.
hrad-lednica-6-original
hrad-lednica-9-original

Hrad Vršatec

GPS: N49°3'52'' E18°9'12''

Hrad Lednica

GPS: N49°7'0'' E18°13'0''

(pokračovanie)

Foto: Simona Plesecká, Tomáš Hudcovič, Peter Škorňa

Komentáre: